Kravat Tatlısı - Nefis Tarifler

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

6 Ocak 2019 Pazar

Kravat Tatlısı

 
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Kravat Tatlısı
Malzemeler
1 yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı su
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı sirke
1 silme çay kaşığı tuz
Bir fiske kabartma tozu
3 su bardağı un (Unun çeşidine göre miktar değişebilir)
Şerbeti için
3 su bardağı şeker
3.5 su bardağı su
Yarım küçük limon
Açmak için: Nişasta (ben mısır nişastası kullandım)
Kızartmak için: Sıvıyağ
Arasına koymak için: Ceviz


Karakuş veya Kravat Tatlısı Nasıl Yapılır?
Önce şerbeti hazırlayın. Şeker su ve limonu bir tencereye alıp, kaynamaya başladıktan sonra 20-25 dakika kadar kaynatın. Soğumaya bırakın.
Hamur malzemeleriyle kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurun. Ben unumu pazardan aldım. Tam buğday unuydu ve özü azdı. Bu yüzden un miktarları fark edebilir.
Hamuru 6 bezeye ayırın. Çok daha ince açabilirim derseniz, 7 ye, daha kalın açarım derseniz 5 e de bölebilirsiniz.
Bezeleri 20 dakika kadar dinlendirin.
Bezelerin altına ve üstüne nişasta serperek açabildiğiniz kadar ince açın. Hamur gerçekten çok kolay açılıyor. Tahtam küçük geldiği için daha fazla büyütemedim. Yoksa çok daha ince açılırdı.
Açtığınız yufkayı oklavanın yardımıyla 4-5 parmak genişliğinde katlayın. Katlar akordion gibi olacak. Ya da, hani kağıttan yelpaze yaparken bir öne, bir arkaya katlardık ya; işte öyle katlar yapacağız.
Yarısına kadar katlayınca, takriben 3 cm aralıklarla ceviz dizip kalan yufkayı da cevizin üzerine aynı şekilde katlayın.
Cevizlerin aralarında kalan boşlukları iki parmağınızla sıktırın.
Sıktırdığınız yerleri bıçakla kesin.Kestikten sonra uç kısımlarını yeniden iki parmağınızla sıktırıp hafifçe ortaya doğru büzün ki, orta kısım daha tombul görünsün.Tatlıları kızgın yağa atın ve ve ocağın altını kısın. her iki tarafını da nar gibi kızartın. Kızarmış tatlıları 5 dakika bekletip daha sonra soğuk şerbete atın. Arkalı, önlü şerbete bulayın ve şerbetin içinde fazla bekletmeden alın.Eğer isterseniz, tatlınızı fırında da kızartabilirsiniz. Fakat her iki şekilde de aynı oranda yağ çekiyor. Fırında olan, klasik baklava türü tatlıların lezzetinde olurken, yağda kızartılan çok daha farklı ve güzel bir lezzette oluyor.
Yufkaları çok ince açamasanız bile, kızarınca gayet gevrek ve lezzetinden ödün vermeyen bir tatlı elde edeceksiniz.Tatlıları önceden hazırlayıp dondurucuya atabilirsiniz. Şekil verdikten sonra bir tepsiye dizip, üzerini kapatın ve dondurun. Donan tatlıları poşetleyip o şekilde dondurucuda saklayın. Kızartacağınız zaman buzluktan çıkarıp 10 dakika kadar bekletin. Hafifçe buzu çözülünce kızartın.Tarifi için cahidesultan.net ‘ e Teşekkürler


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar