AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR - Nefis Tarifler

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

21 Haziran 2015 Pazar

AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR

 
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar


AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

İstenmeyen ayak kokusunu önlemek için aslında öncelikle terlemeyi önlemek gerekir. Terleme engellenirse koku da engellenmiş olur. Çünkü kokuyu sağlayan bakteriler terli ortamlarda yaşar.

-Ayak kokusunu gidermek için öncelikle terlemenizi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Derisi kalın olan ayakkabılar da terlemeyi sağlayabilir. Bu yüzden bu giyecekleri giymekten kaçının.

-Ayak kokusunu gidermek için ayakkabılarınıza geceden soda yani maden suyu dökebilirsiniz. Ertesi güne kadar bekleyin. Maden suyu kokuyu biraz olsun önleyecektir.

-Vazelin yada krem kullanmak da kokuyu bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır.

-Siyah çay demledikten sonra arta kalan çaya ayaklarınızı sokup 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra silin. Bu da ayak kokusunu gidermek için başka bir yöntemdir.

-Kokunun oluşmaması için ayak derinizde mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giyerseniz mantar oluşma oranı yükselir. Bu nedenle başkalarının eşyalarını kullanmayın.
Çoraplarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Sık sık çorap değiştirin.

-Ayak kokusu önlemek için ayakkabılarınızın içine gece bir top naftalin koyun. Sabaha kadar naftalin ayakkabınızda dursun. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.

-Ayaklarınızda nasır varsa, duştan sonra deriniz yumuşakken nasır taşı ile ovun.

-Uyumadan önce ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrası ile güzelce pudralayın. Bu da terlemeyi ve dolayısıyla kokuyu önleyecektir.

-Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın, nemli kalmasına izin vermeyin.

-Adaçayı yaprakları da kokuyu engeller. Bunun için adaçayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine koyabilirsiniz.

-Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra güneşte bırakırsanız, güneş ayakkabılarınızda bakteri oluşmasını önleyecektir.

-Ayakkabılarınıza kabartma tozu serpip bir gece bekletirseniz bu da ayak kokusunu önlemeye yardım edecektir. Ertesi gün bir bez ile ayakkabıları temizleyin.

-Bir miktar suyun içine birkaç damla sirke dökün ve bu sirkeli su ile ayakkabılarınızı yıkayın. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.

-Bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı tuz atın. Su soğuduktan sonra sabah ve akşamları ayaklarınızı bu su ile yıkayın.

-Limon suyu ile terleyen ayaklarınızı ovabilirsiniz.

-1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi atılır ve bu su ile terli ayaklar yıkanabilir.

-Ayrıca bu istenmeyen kokuyu önlemek için terleyen bölgeler karbonat veya bebek pudrası ile silinebilir. Bir parça pamuğu karbonata batırın ve duştan sonra ayaklarınızı karbonat ile silin.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar