Tahinli Kuru Baklava

Tahinli Kuru Baklava

Tahinli Kuru Baklava
Malzemeler:
1 paket Baklavalık yufka
Çekilmiş ceviz
Şeker
Tahin
Tereyağı ve sıvı yağ
Pudra şekeri
Hazırlanması:
Önce fırını 200 C ( 350F) ısıtıyoruz.
Cevizleri robotta çekiyoruz tepsiye yayıp ısınmış fırında yaklaşık 5-6 dakika kadar kavrulmasını sağlıyoruz. ( farklı güzel tat oluyor)

 

 

 

Tereyağını eritiyoruz üzerine bir miktar sıvı yağ ekliyoruz.
Yufkadan bir yaprak alıp tezgahın üzerine seriyoruz, bir yemek kaşığı tereyağını yufkanın üzerine gezdiriyoruz ve fırca yardımıyla yağı yufanın her tarafına sürüyoruz.

 

 

 

 

 

Yağladığımız yufkanın üzerine bir yaprak yufka daha serip ayni şekilde onu da yağlıyoruz.
3. yufkayı da seriyoruz ama yağlamıyoruz, tahinden bir dolu yemek kaşığı alıp yufkanın üzerine gezdiriyoruz, fırca yardımıyla tahini yufkanın her tarafına yayıyoruz, üzerine 1.5 yemek kaşığı şeker serpiyoruz, 1.5 yemek kaşığı ceviz serpiyoruz.
İşlem bitince yufkanın geniş tarafından başlayarak sıkıca rulo yapıyoruz 2 parmak genişlinde ister düz, ister verev şekilde kesiyoruz.
Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizip 200 C (350F) önceden ısınmış fırında üzeri hafif kızarıncaya kadar pişiriyoruz.
Fırından çıkarıp soğuyunca üzerine pudra şekeri serpip servis yapıyoruz.
Not :
Tarif için gerekli olan baklavalık yufka taze olmalı ( taze derken paketinden çıkarı, yufkanın katını açtığımız zaman yufkalar parçalanmamalı, kuru olmamalı ki yağlamak kolay olsun)
Tahin miktarını, arasına serptiğimiz şeker ve çekilmiş ceviz miktarını zevkinize göre bol kullanabilirsiniz.
Cevizleri robota çektikten sonra tepsiye serip sıcak fırında hafif kavrulmasını sağlayın, çok farklı tat oluyor kuru baklavaya.
Malzemeyi miktar olarak belirtmiyorum çünkü bir paket baklavalık hazır yufka paketi her ülkeye göre farklı. Paketin içinden kaç yaprak yufka çıkıyor bilmiyorum. O yüzden bir paket miktarı yazıyorum, paketin içinden ne kadar çıkıyorsa hepsini kullanın. Geri kalan yufkaları geri pakete koyup buzluga veya buzdolabına koyarsanız iyice kurur ve yeniden kullanımı zor olur. Mutfak Dili Samire‘ye Teşekkürler

16 17

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ